Sündmused

Vastupanuvõitluse päev Vabamu näitustel

22.09.2019
Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu koos Riigikantseleiga ootab vastupanuvõitluse päeval, 22. septembril kõiki külastajaid Vabamu näitustele!

75 aastat tagasi 1944. aasta sügisel nimetas Saksa okupatsiooni lõppemisel presidendi ülesandeid täitev Jüri Uluots ametisse Otto Tiefi valitsuse. Valitsus võttis vastu otsuse Eesti iseseisvuse taastamisest ja sõjas neutraalseks jäämise kohta. Sellest hoolimata asendas Punaarmee 22. septembril 1944 vägivaldselt sinimustvalge Eesti lipu Pika Hermanni tornis punalipuga. Esimesel nõukogude aastal alanud vastupanu ning võitlus vaba ja demokraatliku Eesti eest jätkus erinevates vormides kuni Eesti vabariigi iseseisvuse taastamiseni 1991. aastal.


Tule külasta vastupanuvõitluse päeval tasuta ja soodushinnaga näituseid ning osale giidiga ringkäikudel!

Sissepääs on kõigile tasuta.
Oleme avatud kell 10–18.

Ringkäik Vabamus ”Vabaduse eest!”
Kell 10.30 ja 16.30.
Osalemine tasuta.

Ringkäik tutvustab põhjalikult Vabamu püsinäitust “Vabadusel ei ole piire”. Kuulda saab lugusid vapratest meestest, naistest ja koolinoortest, kes ei löönud kartma millegi ees. Võõrvõimudele astuti vastu nii sõna kui relvaga, nii metsas kui linnas, nii kodumaapinnal kui välisriikides, riskides enda ja lähedaste eludega. Aastakümneid peetud võitlus vabaduse ja õigluse nimel leidis võiduka lõpu 1991. aasta augustis pärast poolt sajandit kestnud vastupanu.

Registreeru ringkäigule: 

Email again:


Sissepääsu erihind: täispilet 4€ ja sooduspilet 3€
Oleme avatud kell 10–18.

Ringkäik KGB vangikongides “Otto Tiefi valitsuse liikmete jälgedes”
Kell 10.30 ja 16.30.
Osalemine piletihinna sees.

Vanalinna hoones Pagari 1 asus kurikuulus eeluurimisvangla, kus viibisid uurimise all ka Otto Tiefi valitsuse liikmed. Lisaks käis aastakümnete jooksul majast läbi ka tuhandeid teisi sõjaväelasi, poliitikuid, dissidente, õpilasi, majandustegelasi. Neil kõigil oli üks soov: seista õigluse ja vabaduse eest. § 58 alusel mõisteti tuhanded eestimaalased hukka ja tuhanded vangilaagritesse. Ringkäigul saab kuulda meie esivanemate võitlusest ja vastupanust, lootusetusest ja lootusest, hirmust ja hakkama saamisest keset kurjust ja hävingut, silme ees soov seista enda kodumaa ja tõekspidamiste eest.

Registreeru ringkäigule:

Email again:

Sissepääsu erihind: täispilet 3€ ja sooduspilet 2€
Oleme avatud kell 11–20.

Ringkäik Telliskivi Loomelinnakus ajutisel näitusel “Balti kett – vägivallata vastupanu”
Kell 18.00 ja 19.00.
Osalemine piletihinna sees.

„Balti kett 30. Üks ajalugu, kaks miljonit lugu“ on liigutav näitus 600 kilomeetrisest inimketist Tallinnast Riiani ja kuni Vilniuseni välja 23. augustil 1989 aastal. See tavaliste inimeste lugudel põhinev näitus viib külastajad heli- ja mälumaastiku kaudu mõtlemapanevale vabadustahtest rääkivale ajaloolisele rännakule. Ringkäigul jutustab giid nii osalejate kui ka korraldajate lugusid laulva revolutsiooni ühest suursündmusest ning Balti ketile eelnenud pöördelistest sündmusest nii Eestis kui ka mujal Euroopas.

Registreeru ringkäigule:

Email again:


Vastupanuvõitluse päeval avame ühtlasi muuseumi Vabaduse saalis väljapaneku väliseestlaste kokkutulekust ning meeleavaldusest Expo maailmanäituse ajal Montrealis 1967. aastal. Maailmanäitusel oli Nõukogude Liidu paviljon, kus oli ka eraldi Eesti NSV päev. 21. mail toimus väliseestlaste korraldatud kohtumispäev, kus esinesid lauljad, võimlejad ja rahvatantsijad. Eesti Vabariigi konsul Kanadas, Johannes Ernst Markus, sõnas tervituses, et: „Eestlaste esinemine Maailmanäitusel olgu ühtlasi meie jõuliseks demonstratsiooniks, et meie lakkamatult nõuame vabadust oma kodumaale, Eestile, mis on vägivaldselt okupeeritud Nõukogude Liidu poolt. Olgu meie esinemised ühtlasi meeldetuletuseks vabale maailmale, et Kanada eestlased oma ülima eesmärgina nõuavad väsimatult vaba ja iseseisva demokraatliku Eesti Vabariigi taastamist.“
 Aadressi sisestamisel annad nõusoleku Vabamule uudiskirjade saatmiseks. Oma nõusoleku võid sa soovi korral tagasi võtta.