Sündmused

Ungari filmiõhtu "Bolse vita"

13.11.2019

Ungari oli sotsialismibloki üks liberaalsemaid riike. Turumajanduse elemendid eksisteerisid juba 1968. aastast alates, 1980ndatel seadustati opositsioonilised ühendused ja 1985. aastal mitme kandidaadiga valimised. 1988. aastal alanud massimeeleavaldused, reformimeelsete võit Ungari Sotsialistlikus Töölisparteis ja opositsiooni tugevnemine lõi pinnase radikaalsemateks reformideks ning juba järgmise aasta sügisel kuulutati välja Kolmas Ungari Vabariik. Uus riigikord tõi kaasa siirdeühiskonnale iseloomulikud probleemid. Linastuv Ungari draama „Bolse vita“ keskendubki 1989. aastale järgnenud sotsiaalsetele muutustele ühiskonnas. Millised raskused ja proovikivid ootasid ees tavakodanikke postkommunistlikus Ungaris ning kuidas erineva tausta ja emakeelega inimesed muutustele reageerisid? Milliste valikute ette nad sattusid? Milliseid otsuseid nad langetasid?


Filmile teeb sissejuhatuse "Bolse Vita" režissöör Ibolya Fekete.

 

Bolse vita
Draama, 1995 (97 min)
Režissöör: Ibolya Fekete
Keeled: ungari, subtiitrid inglise keeles


1989 on eufooriline aasta, mil Ida-Euroopas on poliitiline üleminekuperiood, õhus on joovastav arusaam ootamatust vabadusest ja piiramatutest võimalustest. Szergej on insener, kes on läände emigreerumiseks vajaliku raha nimel kaubelnud nugadega Ida-Euroopa riikides. Jura ja Vagyim on muusikud, kelle elul ei ole midagi viga. Erzsi on vene keele õpetaja, kes üürib enda korterit välja venelastele. Kaks inglise tüdrukut on lihtsalt huvitatud maailmast: siin ja praegu on kõik lubatud. Nad on harjunud õhtupoolikutel käima ühes kohalikus alternatiivpubis Bolse Vita, kuid peagi kõik muutub: pubisse seab end sisse maffia. Szergej mõrvatakse. Jura ja Maggie abielluvad ning kolivad Suurbritanniasse. Bolse Vita ruumides avatakse sekspood.


Osalemine tasuta.

Leia sündmus Facebookis.
Sündmust toetab Ungari Instituut
Registreeru filmiõhtule siin:
 
Email again:
 Aadressi sisestamisel annad nõusoleku Vabamule uudiskirjade saatmiseks. Oma nõusoleku võid sa soovi korral tagasi võtta.