Sündmused

Tšehhi filmiõhtu “Olga”

27.11.2019

Kommunismi langemisest Tšehhoslovakkias kõneles sarja esimene film. Viimasel filmiõhtul vaatame Tšehhoslovakkia sündmustele läbi isikuloo. Fookuses on näitekirjaniku, dissidendi, sametrevolutsiooni juhtfiguuri ja hilisema presidendi Václav Haveli abikaasa Olga Havlová lugu. Olga oli Václavi elu lahutamatu osa ning toetas teda igal sammul. Ta oli ka oma abikaasa mõttekaaslane ja dissidentide kogukonna hing, kes organiseeris nii põrandaalust kirjandust kui ka Sündmusi.


Filmile eelneb vestlus, kus Tšehhoslovakkia 1980ndate poliitiliste sündmuste ning Olga ja Václav Haveli rolli üle iseseisvuse taastamisel arutlevad politoloog Juhan Saharov ja Tšehhi ajaloolane Václav Sixta.


Pärast filmi on kõik osalejad oodatud väikesele vastuvõtule, kus pakume Tšehhi õlut ja suupisteid.


Olga
Dokumentaalfilm, 2014 (87 min)  
Režissöör: Miroslav Janek
Keeled: tšehhi, subtiitrid inglise keeles


Olga Havlová oli Václav Haveli kõige lähedasem ja usaldusväärseim partner – sõber, kes ei võtnud asjadest ära lõbu, vaid lõi seda; lahke perenaine, kirglik mängija ja seenekorjaja, looduse armastaja, terav kommenteerija, julge ja väsimatu dissident, põrandaalune inimene. Miroslav Janeki dokumentaalfilm on isiklik portree erakordsest isiksusest – Tšehhi esimesest leedist Olga Havlovást (1933–1996).
Silmapaistev naine, keda avalikkus ei tundnud ainult Václav Haveli naisena, vaid ka Olga Haveli sihtasutuse loojana. Režissöör ei keskendu nii palju ametlikule biograafilisele eluloole, vaid näitab Olgat läbi seni avalikustamata arhiivimaterjalide, fotode ning sõprade ja Praha külastajate (Miloš Forman, Jack Nicholson, Jane Fonda, Ivan M. Havel) mälestuste.


Sündmus on inglise keeles.

Osalemine tasuta.
Leia sündmus Facebookis.


Sündmust toetab Tšehhi suursaatkond Eestis.
Registreeru filmiõhtule siin:


Email again:
 Aadressi sisestamisel annad nõusoleku Vabamule uudiskirjade saatmiseks. Oma nõusoleku võid sa soovi korral tagasi võtta.