Sündmused

Slovakkia filmiõhtu "Paberpead"

01.10.2019

Filmiõhtute sarja esimene dokumentaalfilm keskendub kommunistlikule režiimile Tšehhoslovakkias selle kehtestamisest kuni kokkvarisemiseni 1989. aastal ning võõrvõimuga kaasnenud inimõiguste rikkumisele. Esimene film on põhjalik sissejuhatus filmisarja järgnevatele filmidele, mille keskmes on 1980ndate sündmused. Nii nagu ka paljudes teistes Euroopa riikides kulmineerusid veretu vastupanu sündmused Tšehhoslovakkias 1989. aastal. Mais marssisid Praha emad pealinna tänavail, keskkonnakaitsjad juunis Bratislavas, augustis meenutati Praha kevade mahasurumist. Lõplikult lendas kaas katlalt novembris, kui üliõpilased meenutasid Prahas rongkäiguga üliõpilase Jan Opletali tapmist natside poolt. Rongkäik muutus aga võimuvastaseks ülesastumiseks, mille politsei kiiresti maha surus. Järgmistel päevadel kogunes tänavatele sadu tuhandeid inimesi, kelle häält enam maha suruda ei olnud võimalik. Nädala jooksul pärast üliõpilaste meeleavaldust astus tagasi partei juhtkond, detsembri algul ka valitsus. 28. detsembril valiti riigi presidendiks dissident Václav Havel, kellest räägib lähemalt sarja viimane film „Olga“.


Filmi juhatab sisse Slovakkia parlamendiliige, Ungari väliskomisjoni ja Euroopa Liidu asjade komisjoni liige Peter Osuský.Paberpead
Dokumentaalfilm, 1995 (96 min)
Režissöör: Dušan Hanák
Keeled: slovaki, subtiitrid inglise keeles
Treiler


„Paberpead“ on film Tšehhoslovakkia ajaloost aastatel 1945–1989. See on emotsionaalne filmiessee indiviidi ja võimu suhetest ajal, mil valitseb totalitaarne režiim. Dokumentaalfilm annab autentsete arhiivimaterjalide, tunnistajate lugude ja lavastatud etenduste kaudu mosaiigilaadse ülestunnistuse inimõiguste rikkumistest Tšehhoslovakkias. Eelkõige on see aga erakordne peegeldus vabadusest ja inimeste represseerimisest.Sündmus on inglise keeles.

Osalemine tasuta


Sündmust toetab Slovakkia suursaatkond Helsingis. Registreeru filmiõhtule siin:
   
Email again:
Alusta kirjutamist...
 Aadressi sisestamisel annad nõusoleku Vabamule uudiskirjade saatmiseks. Oma nõusoleku võid sa soovi korral tagasi võtta.