Sündmused

Saksamaa filmiõhtu "Bornholmi tänav"

06.11.2019


9. novembril möödub 30 aastat päevast, mil aastakümneid külma sõja sümboliks olnud Berliini müür langes. Selle novembrikuu päeva asjade käik oli paljudele ootamatu. Õhtu eel teatas Saksa DV poliitbüroo liige Günter Schabowski Ida-Berliinis toimunud pressikonverentsil nagu möödaminnes piiride avanemisest. Uudist kuulnud idaberliinlased hakkasid massidena piiri poole liikuma. Esimesena langes Bronholmi tänava piiripunkt. Sealt helistati korduvalt oma ülemusele ja küsiti, mida teha Lääne-Berliini tungivate kodanikega, kuid vastust ei saadud. Nii otsustati kell 23.29 piiritõkkepuu omavoliliselt üles tõsta ning tuhanded idaberliinlased tegid esimesed sammud vabadusse. Linastuv mängufilm vaatab sellele ajaloolisele sündmusele tagasi läbi huumori ja piirivalvurite silmade.


Filmile eelneb ajaloolase Karsten Brüggemanni ja Saksamaa Liitvabariigi suursaadik T.E Pr Christiane Hohmann vestlus.Bornholmi tänav

Draama-komöödia, 2014 (88 min)
Režissöör: Christian Schwochow
Keeled: saksa, subtiitrid inglise keeles


Ida-Berliin kommunistliku impeeriumi kokkuvarisemine saab alguse 9. novembri õhtul, mil mõned uudishimulikud idasakslased kogunevad Ida- ja Lääne-Berliini vahelise piiripunkti juurde Bornholmeri tänaval. Samuti nagu piiripunkti ülemvalvur leitnant kolonel Harald Schäfer, on nad juhtunud sel õhtul telekat vaatama. Nad kõik kuulsid, mida teatati: Ida-Saksamaa kodanikel on nüüdsest lubatud piiriületus, luba on kehtiv koheselt. Kommunistliku ametniku suust kuuldud uudis ei saa ju kuidagi olla nali. Uudis kõlab 28 aastat väravate ja tarade taga olnud rahvale kummaliselt, kui asja minnakse uurima. Nähes idasakslaste hulga kasvamist piiripunkti juures, tunneb Schäfer närvide rahustamiseks vajadust saada kõrgemalt korraldusi olukorra lahendamiseks. Peagi aga selgub, et ka tema ülemused ei ole võimelised korraldusi jagama, oodates omakorda käske enda ülemustelt. Tundub, et just käsud ja korraldused on esimesena riigist pagenud. Rahvast liigub tänavale üha juurde ja nüüd on kohale jõudnud ka olukorda uudistavad lääneberliinlased koos telemeeskondadega. Teadmatuses ja segaduses Schäfer on sunnitud end maksma panema, et ennetada verevalamine. Ta otsustab kasutada uutmoodi taktikat - käsu ootamise asemel tuleb vastu võtta otsusus, mis osutub maailmamuutvaks!  Sündmus on inglise keeles.

Osalemine tasuta.

Leia sündmus Facebookis.
Foto: Nik Konietzy (ARD/UFA FICTION)


Sündmust toetavad Saksamaa Liitvabariigi suursaatkond Eestis ja 
Eesti Goethe instituut.
Registreeru filmiõhtule siin:

Email again:
 Aadressi sisestamisel annad nõusoleku Vabamule uudiskirjade saatmiseks. Oma nõusoleku võid sa soovi korral tagasi võtta.