Sündmused

Rumeenia filmiõhtu "Quod erat demonstrandum"

23.10.2019

Rumeenia diktaatori Nicolae Ceaușescu võim oli Ida-Euroopas 1980. aastatel üks kindlamaid ja represseerivamaid ning esialgu tundus, et üldine sula sotsialismiblokis läheb Rumeeniast mööda. 1980ndate alguse esimese poole repressioonidest, jälgimisest, keelamisest, tagakiusamisest ja vabaduse puudumisest Rumeenias räägib linastuv draamafilm. Kuid ka sealne kommunistlik režiim hakkas 1989. aastal mõranema, kui Rumeenia võimud üritasid populaarset ungarlasest vaimulikku László Tőkésit riigist välja saata, mille peale kogunesid talle varjupaigaks oleva kiriku ümber koguduse liikmed. Kogunemine muutus järgmisel päeval meeleavalduseks valitseva režiimi vastu. Režiim tõi kohale politsei ja sõjaväe, kes avasid rahvahulga pihta tule. Järgnevatel päevadel jätkusid massirahutused. Katse rahvast ohjata nurjus ning Ceaușescu põgenes parteihoone katuselt helikopteriga. 22. detsembril vahetas sõjavägi poolt. Võim oli kukutatud, Ceaușescu mõisteti süüdi kuritegudes riigi vastu ning hukati 1989. aasta esimesel jõulupühal.


Filmi juhatab sisse ajaloodoktorant Priit-Hendrik Kaldma.Quod erat demonstrandum
Draama, 2013 (107 min)
Režissöör: Andrei Gruzsniczki
Keeled: rumeenia, subtiitrid inglise keeles „Quod erat demonstrandum“ on Rumeenias 2013. aastal valminud draamafilm, mille režissöör on Andrei Gruzsniczki, peaosas Sorin Leoveanu ja Ofelia Popii. Film räägib loo kahest Rumeenia akadeemikust, keda kiusab 1984. aastal taga salapolitsei Securitate. Filmi pealkiri on ladina keeles ning tähendab „mida oligi tarvis tõestada“.


Film esilinastus Rooma filmifestivalil ja võitis seal žürii eripreemia.


Foto autor: Toma Laptes

Osalemine tasuta.
Leia sündmus Facebookis.


Sündmust toetab Rumeenia suursaatkond Eestis ja Rumeenia Kultuuri Instituut Varssavis.

Registreeru sündmusele siin:


Email again:
 Aadressi sisestamisel annad nõusoleku Vabamule uudiskirjade saatmiseks. Oma nõusoleku võid sa soovi korral tagasi võtta.