Sündmused

Poola filmiõhtu "Vabaduse rütmid"

16.10.2019

Esimene mõra sotsialismiblokki tekkis 1980ndate alguses Poolas. Pidevad majanduskriisid, dissidentidest intellektuaalide kasvav jõud ja pikaajaline rahulolematus valitsusega tõid kaasa streigid. 1980. aastal asutati Lech Wałęsa juhtimisel esimene sõltumatu ametiühing Solidaarsus, mis kasvas kiiresti sotsiaalseks liikumiseks, kuhu kuulusid miljonid poolakad ning mis nõudis peale töötingimuste parandamise ka suuremaid ühiskondlikke reforme ja rohkem demokraatiat. Kuid veel enne Solidaarsuse esiletõusu õõnestasid valitsevat poliitilist korda muusikud lääneliku rokkmuusika ja võimu kritiseerivate laulusõnadega. Just rokkmuusika ja võimu suhtele kommunistlikus Poolas dokumentaalfilm „Vabaduse rütmid“ keskendubki.


Filmi juhatab sisse Poola Vabariigi suursaadik Eesti Vabariigis, T.E. Hr Grzegorz Kozłowski.Vabaduse rütmid
Dokumentaalfilm, 2010 (75 min)
Režissöör: Wojciech Słota
Keeled: poola, subtiitrid inglise keeles 


Muusika ja vabadus on omavahel seotud tuhandete lugude kaudu. See dokumentaalfilm alapealkirjaga „Kuidas võtta maha totalitaarne režiim isetehtud võimendiga“ võtab kokku selle, kuidas rokkmuusika tugevdas Poolas 1960. aastatest kuni kommunistliku režiimi kokkukukkumiseni rahva arusaama vabadusest. Briti ajakirjanik ja kirjanik Chris Salewitz asub erinevate lugude otsingule: Czesław Niemeni kirjutatud esimene protestilugu Poolas, kohtuasjad Poola hipide vastu ning punk mässu algusest kuni Solidaarsuse aastateni ja sõjaseisukorrani riigis. Kakskümmend tuhat inimest saabub Jarocini linna, et osaleda Ida-Euroopa suurimal omalaadsel rokkmuusikafestivalil, ja Poola valitsus ei suuda rokkmuusika skeenet kontrolli all hoida. Film, mis pärineb maalt, kus rokkmuusika on olnud väljapääs katoliiklusest, on tulvil tugevaid ja tihtipeale absurdseid lugusid. Maanami muusika sõnu peab tsensuur allegooriaks Nõukogude Liidu sissetungile Afganistani ja keelustab seetõttu loo … See film on muusikast kui lootuse kandjast ning filmis kuuleb lugusid bändidelt Tilt, Brygada Kryzys, T. Love, Maanam, Kult, Republika, Lady Pank, Izrael, 1984, Siekiera ja Dezerter.Sündmus on inglise keeles. 

Osalemine tasuta. 

Leia sündmus Facebookis.


Sündmust toetab Poola suursaatkond Eestis. 
Registreeru filmiõhtule siin:   


Email again:
 Aadressi sisestamisel annad nõusoleku Vabamule uudiskirjade saatmiseks. Oma nõusoleku võid sa soovi korral tagasi võtta.