Sündmused

Leinapäev Vabamus

14.06.22

14. juunil möödub 81 aastat juuniküüditamisest, mille käigus viisid Nõukogude Liidu võimuesindajad vägivaldselt Siberisse üle 10 000 Eesti inimese, kellest tagasi jõudsid vaid vähesed. See päev on rahvuslik leinapäev, mil mälestame küüditamise ja kõiki totalitaarse võimu ohvreid.


Leinapäeval korraldab Vabamu kaks ekskursiooni Vabamu püsinäitusel 

“Vabadusel ei ole piire”, mis kõneleb okupatsioonidest, vastupanust, taastamisest ja vabadusest. Näitus koosneb viiest osast: "Ebainimlikkus", "Eksiilis", "Nõukogude Eesti", "Taastamine", "Vabadus". Loe lisa.

 

Kl 13 püsinäituse tuur Vabamu programmijuhi Aive Peiliga.

Kl 18 püsinäituse erituur filmitegija Vahur Laiapeaga.


Eelregistreerimisega. 


Vahur Laiapea on Eesti filmirežissöör, filmiprodutsent ja filmioperaator ning viipekeele uurija, kes on teinud üle 40 dokumentaalfilmi. Paljud neist filmidest on tehtud kaugetes ja keerulistes kohtades - Aafrikas, Abhaasias ja Afganistanis, Mongoolias ja Siberis, Kasahstanis, Ukrainas.

Vahur on kirjutanud oma filmide taustaks olevatest lugudest Eesti ajalehtedele ning on avaldanud raamatuid oma elusündmustest.

2021. aasta 14. juuniks jõudis inimesteni küüditamis- ja laagrimälestuste kogumik "Katki". Nüüd, aasta hiljem, kirjutab ja filmib Vahur Ukraina inimeste raskeid lugusid, millest saavad ühel päeval raamat ja film.

Vabamu ekskursioonil räägib Vahur lugude kuulamise, kirjutamise ja jagamise olulisusest.Aive Peil on töötanud Vabamus viis aastat ning on selle aja jooksul on välja arendanud ja juhendanud Vabamu ja KGB vangikongide väga eripalgelisi haridusprogramme ning ekskursioone.

Aive on hariduselt ajalooõpetaja ning annab lisaks Vabamule ajalootunde ka Tallinna Humanitaargümnaasiumis. Aive teadmised ja esinemisoskus nakatavad kõiki kuulajaid ja innustavad süüvima ajaloo põnevasse varasalve.