Sündmused

Läti filmiõhtu "Balti vabaduse tee"

09.10.2019

Läti sündmused kulgesid 1980ndate lõpus mõneti sarnaselt Eesti omadega. 

Küll oldi sündmustega sammu võrra ees. Glasnostile reageeriti esimesena just Lätis. 1986. aastal, samal aastal kui Ukrainas plahvatas Tšernobõli tuumaelektrijaam, organiseeriti Lätis massiproteste Daugavpilsi planeeritud hüdroelektrijaama vastu. 23. augustil 1987. aastal Tallinnas toimunud Hirvepargi miiting sai eeskuju ja julgust lätlaste miitingust, mis toimus 14. juunil, küüditamise aastapäeval. Kaks aastat hiljem hakati Eesti eestvedamisel Läti ja Leeduga ühiselt Balti ketti organiseerima. Vähem kui kuu ajaga suutsid kolm riiki korraldada ligi kahte miljonit inimest ühendava üle 600 km pikkuse inimketi Tallinnast Vilniuseni. Milliste küsimuste eest lätlased Balti keti korraldamise eel seisid, milliseid rõõme nad kogesid, milliseid valikuid tegid – seda näeb dokumentaalfilmist „Balti vabaduse tee“. Balti vabaduse tee

Dokumentaalfilm, 2014 (92 min)
Režissöör: Askolds Saulītis  
Keeled: läti, subtiitrid inglise keeles
 

Dokumentaalfilm räägib sündmustest, mis järgnesid 20. sajandi alguses väljakuulutatud Balti riikide iseseisvusele ja panid aluse ajaloolisele teele taasiseseisvuse poole. Omavahel prooviti koostööd teha juba 1920.–1930. aastatel, kuid kolmel riigil ei õnnestunud enda vabadust teise maailmasõja jooksul hoida. Siiani on kõige silmapaistvam näide Balti riikide koostööst ühine demonstratsioon Molotovi-Ribbentropi pakti vastu 23. augustil 1989. aastal, mil Balti ketis ühendasid käed ligi kaks miljonit inimest, kes moodustasid ühise inimketi Tallinnast Riiani ja Riiast Vilniuseni. See oli oluline samm taasiseseisvuse saavutamiseks järgmisel aastal, kui Nõukogude Liit kokku varises. Balti kett oli kui katalüsaator protsessile, mis on toonud Balti riigid praegusesse olukorda: sellele järgnes võimas sotsiaalne, majanduslik ja poliitiline üheminek 1990. aastatel, mille käigus taaslõimuti Euroopa kultuuri-, majandusliku ja poliitilise miljööga. Balti kett oli kolme riigi koostöö tulemus, mille käigus tajuti koosolemise jõudu, seistes üksteise kõrval nii õnnes kui ka õnnetuses.Sündmus on inglise keeles.

Osalemine tasuta

Foto autor: Uldis Briedis 


Sündmust toetab Läti suursaatkond Eestis. Registreeru filmiõhtule siin:


Email again:
 Aadressi sisestamisel annad nõusoleku Vabamule uudiskirjade saatmiseks. Oma nõusoleku võid sa soovi korral tagasi võtta.