Ajutised näitused

Joann Saarniidu mälupildid

Eesti kunstnik Joann Saarniit (1909–1984) mobiliseeriti 1941. aasta juulis Punaarmeesse. Samal sügisel saadeti enamik mobiliseerituid edasi tööpataljonidesse, kus 32 100 mehest 12 840 suri. Seega oli sisuliselt tegemist sunnitöölaagritega. Nendest meestest, kes lõpuks rindele jõudsid, jooksid paljud 1942. aasta lõpul Velikije Luki all peetud lahingutes sakslaste poole üle. Ümberpiiratud linn langes aga venelaste kätte ning nii leidiski Punaarmee sealt mitusada eestlast, kes mõisteti põgenemise eest sunnitööle. Saarniit asus oma 15 aasta pikkust karistust kandma sõjaväeüksuses, mille ülesanne oli laipade korjamine rindelt ja nende põletamine, varustuse tassimine, rusude koristus ning muud sarnased tööd.


1943. aastal õnnestus Saarniidul ja veel neljal mehel uuesti üle rindejoone põgeneda ja lõpuks vabasse maailma jõuda. Saarniit vormistas oma mälupildid sõjast raamatu ja maalidena, millest valikut näete KGB vangikongides.
 Aadressi sisestamisel annad nõusoleku Vabamule uudiskirjade saatmiseks. Oma nõusoleku võid sa soovi korral tagasi võtta.