Püsinäitused

KGB (m)aja lugu

Pagari 1 on kireva ajalooga maja. Elumajaks ehitatud hoones tegutses 1918. aasta märtsis, kui äsja väljakuulutatud iseseisvus oli veel õige habras, Eesti Vabariigi Ajutine Valitsus. Sellest majast juhiti ka Vabadussõda (1918–1920) ja siin tegutses kuni 1940. aastani Eesti Vabariigi sõjaministeerium. 1991. aasta märtsis, veel enne iseseisvuse taastamist, alustas hoones tööd Eesti Vabariigi politsei.

 

Paraku on suursuguse maja minevikus ka üks kõhedust tekitav pikk tume vari. Pea pool sajandit asus aadressil Pagari 1 ENSV siseasjade rahvakomissariaadi ehk NKVD, hilisema nimega KGB peakorter ning keldrid olid kaua aega kasutusel vangikongidena, millest kurikuulsamaid Eestist ei leia.

 

Totalitaarsed, inimvaenulikud režiimid kõrvaldavad oma vaenlasi halastamatult. See hoone oma vangikongide ja ülakorrustel asunud ülekuulamistubadega oli koht, kus kurjategijad üritasid murda eestimaalaste vaimset selgroogu. Ajalugu teab, et see oli ebaõnnestunud katse.

 

Nüüd täidab hoone taas oma algset ülesannet elamuna. KGB vangikongide näitus “KGB (m)aja lugu” räägib eelkõige seal toime pandud kuritegudest. Aga enne muuseumisse sisenemist tasub vaadata Tallinna ühe silmapaistvama juugendhoone kaunist fassaadi ja mõelda, kui kummaline on ajalugu.

Püsinäitus on eesti, inglise, vene ja soome keeles.

 Aadressi sisestamisel annad nõusoleku Vabamule uudiskirjade saatmiseks. Oma nõusoleku võid sa soovi korral tagasi võtta.