Käesoleva aasta 23. augustil möödus 30 aastat Balti ketist. Molotovi-Ribbentropi pakti vastu suunatud meeleavaldusest võtsid osa kokku ligi 2 miljonit eestlast, lätlast ja leedukat. Kella seitsmeks läbis 30 aastat tagasi kolme riiki tihe ja katkematu inimkett. Tegemist on ühe suurima rahumeelse massimeeleavaldusega maailmas, mis demonstreeris Eesti, Läti ja Leedu iseseisvuspüüdlusi ning sillutasid tee Ida-Euroopa vabanemisele.

Vabamu elamusnäitus Telliskivi Loomelinnakus

Balti kett 30. Üks ajalugu, kaks miljonit lugu

„Balti kett 30. Üks ajalugu, kaks miljonit lugu“ on liigutav elamusnäitus 600 kilomeetrisest katkematust inimketist Tallinnast Riiani ja kuni Vilniuseni välja 23. augustil 1989. Tavaliste inimeste lugudel põhinev elamusnäitus viib külastajad heli- ja mälumaastiku kaudu mõtlemapanevale vabadustahtest rääkivale ajaloolisele rännakule. Telliskivi Loomelinnakus asuvas 50 meetri pikkuses seni avastamata ajakoridoris avatud näitus taasloob kronoloogiliselt selle päeva sündmustikku Eestis ning jutustab vaatajatele lugusid julgusest ja vastutusest vabaduse poole püüdlemisel.

Näitus on avatud 23. augustist kuni 30. novembrini 2019.
Täispilet 4 € 
Sooduspilet 3 €

Näitus on valminud okupatsioonide ja vabaduse muuseumi Vabamu, Riigikantselei, Välisministeeriumi ja Kultuuriministeeriumi koostöös.


Meie näitusel kõlavaid helifaile saad kuulata siit


23. august 1989 ja Balti kett – küsimus ei olnud selles, kas minna, vaid pigem, kuidas minna. 
(Ptk 4 – Iiris)


Meenuta oma Balti keti lugu


Mida Sina tegid Balti keti ajal? Kui Sul on seoses Balti ketiga elamuslik lugu või soovid annetada mõne eseme, mis on selle ajaloolise sündmusega seotud, siis kirjuta okupatsioonide ja vabaduse muuseumi Vabamu aadressil info@vabamu.ee. Kõik saadetud materjalid talletatakse, et ajalooline hetk Baltimaade vabaduse loost jääks tulevastele põlvedele tutvumiseks.


Balti keti lugu on ka Molotovi-Ribbentropi pakti avalikustamise lugu


23. augustil möödub 80 aastat Molotovi-Ribbentropi pakti sõlmimisest. 1939. aastal jagati Ida-Euroopa Molotovi-Ribbentropi pakti salaprotokollidega NSV Liidu ja Saksamaa huvipiirkonnaks ning oli sellega aluseks aastakümnete pikkusele okupatsioonile Balti riikides. MRP sõlmimise 50. aastapäeva puhul, 23. augustil 1989, otsustati korraldada Balti riikides midagi enneolematut. Vaid kuuajase ettevalmistusega kutsuti ellu sadu tuhandeid inimesi kaasanud massimeeleavaldus. Kätest kinni hoidvatest inimestest koosnev Balti kett lookles Tallinnast läbi Riia kuni Vilniuseni. Meeleavaldusel oli selge tähendus. Sellega anti maailmale teada, et Eesti, Läti ja Leedu ei ole leppinud oma iseseisvuse kaotusega ning nende riikide vabadus tuleb taastada.

 Aadressi sisestamisel annad nõusoleku Vabamule uudiskirjade saatmiseks. Oma nõusoleku võid sa soovi korral tagasi võtta.