Virtuaalnäitus

Ajalugu asjades

Tütardele saadetud pilt ja kiri Siberist
Photo
Aile pere lugu

Pildil on minu vanaisa (1888-1969), tema teine naine Liide ja poeg Peeter  Siberis Omski oblastis Taral. Pilt on tehtud 8. augustil 1954. aastal ja saadetud tütardele, minu emale Leilile (kiri pildi tagumisel poolel), Pärjale, võib-olla ka Adeelele ja Meetale. Poeg Anton arreteeriti 1945. aastal ja suri vangilaagris 1946. aastal.


Vanaisa, August Hakmaa, arreteeriti 15.12.1948, 14.03 1949 tehti otsus mitte küüditada, anti kaks aastat vangis ja saadeti asumisele 15.12.1950. Liide järgnes talle 1953. aastal ja 1953. aastal ilmselt naasid nad kodutallu Lehesjärvele.

 

Mina mäletan oma tädisid ja nende nähtamatut hingevaeva ning kurbust olnu pärast...


Klikka fotol ja uuri seda lähemalt.

Pildil oleva kirja tekst:

Taras veebruar, 1956. aasta

Tere armsat kaugel meist!


Täna on üheksas kuu päiv käisin passi laua ja tõin passi koju märamata aja peale. Wõis kohe sõitu teha omale pinnale, kalume üht kui teist aega jäeme selles, et tulep märtsi kuu 24 teele hakkada, siis on Peetril kooli puhge aeg, nii et aprilli algul seal oleme kui tee reis önistub, ja teisi takistusi ei tule, kirjutasin Pärjale kirja kolmandal, kiri sai teistes möteis temale, näep kus pesa oks leitup. sadan Pärja nimele ühe pakki kus on sees mõne vanat sure kottat mis siin praegu kusgi ei sand müüa, Adeele pojale on müts, mis Peetrile väike on samas karvas tegin omale ka, on soe praegu külmal ajal kanda, nii selles pakkis kelekille ei ole. on üks peni nahast kinnas mis uulitsalt leitsin. tahas mõnet pakit weel teha enne sõitu tõsist maja müümis ei tee enne märtsi on ju mitmet ostjat käinut ja huvituwat on ka korterilisel kawa osta ara teie muile müige ilmat on jällegi kibe külmat tööle praegu keesgi ei käi, korteriline(Joonas) tõi ühe elus hinge juurde se on ööwahi koer mis peap neil olema,on na kui hunt suureenele, kas Leili tulet omas ametis toime noh kahesas aasta käes kui wiimane nägemine olli nii tulep wahest kurb mõte elu küsimustes maha jänusteist. Nüüd ehk saame jälle nägema üks teist. kuitas on teil muidu elu seisund, mis asjatest puutus, ja tarwis lähe wõip olla meil siin on, suhkrut meil praegu on kah wahe tsai ja kohwisit on igas sortis samudi turu kaupu, ostsin ka eila hani maiustoitus 28-kalus üle kahe kilo eneem ostsi kana tapetu kalus kilo 8. Nii lähep se elu külmal Siberil, noh kui näeme siis rägime kõikest elust. Kirjutage wee enne ära sõitu mõne reat, meie ka wastame.

Soovime õnne ja tuhanteid terwisi kõikitelle meie pere poolt,
August

Pärjal kiri olli kül paha lugeda see roheline wärw toop elu muutust.
Alusta kirjutamist...